Dom z drewna wykonany przez firmę Sielanka - Rydzowo koło Nysy.
Opis konstrukcji stanu surowego:
Ściany zewnętrzne z bali drewnianych (płazów) 18/30 cm, heblowanych, suszonych i impregnowanych, łączonych „na dwa obce pióra”, dodatkowo doszczelnianych specjalnym filcem pomiędzy piórami, usztywnianych dyblami bukowymi co 1,5m, w narożnikach zamki szwedzkie z widocznymi ostatkami, ściany szczytowe o konstrukcji szkieletowej imitujące bale (do których w standardzie dodajemy folię wiatroizolacyjną), konstrukcja dachu, pełne deskowanie i papa, podłoga podstawowa stropu (ozdobna deska szalówka), wewnątrz słupy, podciągi i belki stropowe, podbitka, fachowe przygotowanie zewnętrznych otworów (węgary, płaskowniki) pod montaż okien i drzwi.
W standardzie domy wykonujemy z bali 18cm/30cm. Mamy jednak sporo innych możliwości tj.:
- zastosowanie bali 22cm/30cm, wówczas ściana jest cieplejsza,
- możemy także obniżyć wysokość bali, np. do 25cm, wówczas ściana nie składa się z 10-11 bali a z ok. 14 w zależności od projektu. Cena za dom z niższymi elementami spada o ok. 5%. Niestety wizualnie budynek traci na swoich walorach estetycznych a ponadto występuje więcej łączeń, co minimalnie obniża przenikalność cieplną takiej ściany,
- istnieje także możliwość wykonania domu w technologii szkieletowej, gdzie dom obity jest grubą deską 6cm/30cm na pióro-wpust imitującą bale. Cena względem bazowej może zostać obniżona o ok. 20% – 25%.
Kilka ważnych informacji:
- Drzewo (najczęściej sosna) zamawiamy od Lasów Państwowych z Mazur, gwarantem materiału jest Państwo Polskie.
- Każdy bal = 1 drzewo. W środku każdego bala jest rdzeń co powoduje, że ściany pracują w przewidywalny sposób a pęknięcia na drewnie (nieznaczne przy suszeniu komorowym) nie przechodzą na wylot. Czasem stosuje się oszczędności. Jedno drzewo jest cięte na 4 części co skutkuje znacznie niższymi balami, co odbija się na aspektach wizualnych oraz szczelności. Im więcej litego drzewa a mniej łączeń tym cieplejszy, bardziej szczelny dom.
- Opracowana przez nas metoda łączenia bali "na dwa obce pióra" z filcem uszczelniającym i dyblami stabilującymi konstrukcję, zapewnia maksymalną szczelność budynku co jest najistotniejszym czynnikiem decydującym o tym, że dom jest energooszczędny i ciepły.
- Suszenie bali do 18% wilgotności minimalizuje osiadanie budynku i powoduje, że dom można wykańczać zaraz po wykonaniu stanu surowego. Suszenie komorowe daje gwarancję, że dom jest wolny od wszelkich zarodników insektów i drobnoustrojów.
woj. Dolnośląskie
Nie mieszkasz w woj.